top of page

Spektakle zagrane

NAPIS  

wg: Geralda Sibleyrasa
Udział wzięli: Joanna Stachoń, Grażyna Syrzistie, Anna Zawisza, Jakub Brzosko,                             Jerzy Filar, Krzysztof Michno

Reżyseria: Krzysztof Michno

Pewnego dnia w windzie domu przeciętnych, "politycznie poprawnych", obywateli Europy pojawia się obelżywy napis.

Napis dotyczy nowego lokatora. Z pozoru mało znaczące wydarzenie przeradza się w nie lada aferę, a lokatorzy domu, osoby bez widocznych ułomności, uchodzące za spokojne i zrównoważone, przeciętnie obyte, zmieniają się w stado hien.

ŁAWECZKA  

wg Aleksandra Gelmana
Udział wzięli: Joanna Stachoń, Grażyna Syrzistie, Krzysztof Michno

Reżyseria: Krzysztof Michno

Kobieta i Mężczyzna... park... ławeczka...
Dwoje niczym nie wyróżniających się bohaterów ,przeciętni mieszkańcy dowolnego miejsca, a ich spotkanie w komediowej formie przybliża kameralnie podejscie do problematyki moralnej i wszystko to jakby u Czechowa....
Czechowa naszych czasów, ale nie jedynie...
Świetna zabawa, dynamiczny dialog i czas na refleksje...

NOCNY AUTOBUS  

wg Michała Walczaka
udział 
wzięli: Kinga Gruszczyńska, Jakub Brzosko, Jerzy Tawłowicz

Reżyseria: Krzysztof Michno
Muzyka: Jerzy Juras Gruszczyński, 

 

Miłosne szepty przeplatające się z wulgarnymi słowami. Emocje, gniew i z pozoru bezsensowne dialogi. To dramat oraz komedia w jednym, spektakl o uczuciach - aktualny i zmuszający do refleksji - o spektaklu "Nocny autobus" Michała Walczaka. To tekst psychologiczny, ukazujący dramatyczną walkę uczuć między kobietą i mężczyzną. Krótka opowieść o spotkaniu dwóch osób, o próbie dojścia do porozumienia, znalezienia wspólnego języka. Akcja dramatu została osadzona jakby we śnie, w nierealnym świecie, który jednocześnie wydaje się nam bardzo bliski. Chaotyczne dialogi, "poszarpane" myśli, bezsensowne pytania i odpowiedzi, wulgarne słowa oraz czułe szepty do złudzenia przypominają współczesne relacje bliskich sobie osób. Szokują dialogi pełne ekspresji, bohaterowie chwilami wpadają jakby w trans, powtarzając kilkakrotnie te same zdania. Mają sobie tak wiele do powiedzenia, a jednocześnie rozmawiają o niczym. "Nocny autobus" to spektakl, gdzie nie brakuje humoru i scen poważnych, refleksyjnych.

DŁUGIE SPANIE  

wg Rene de Obaldia
Tłumaczenie: Katarzyna Józefowicz
Udział wzięli: Grażyna Syrzistie, Anna Zawisza, Krzysztof Michno

Reżyseria: Krzysztof Michno

...” Vitae mutatur non tolitur.”.. (życie się zmienia ale nie znika)...
o tym opowiadają sobie wzajemnie i pozwalamy te opowieści zobaczyć i posłuchać Publiczności dwie.... pochowane niedaleko siebie Panie. Czarny humor ale i nieczarny
Rene de Obaldia „Długie spanie...”

MAŁE ZBRODNIE MAŁŻEŃSKIE 

wg: Erica Emmanuela Schmitta
Udział wzięli: Anna Zawisza, Krzysztof Michno

Reżyseria: Krzysztof Michno

Małe zbrodnie małżeńskie to przewrotna, zabawna i pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi.
Co zostało między nimi po 15 latach małżeństwa?...
Schmittowi udała się nie lada sztuka: napisał dramat, który czyta się jak najbardziej wciągającą powieść.

WARIACJE ENIGMATYCZNE

wg: Erica Emmanuela Schmitta
Udział wzięli: Jakub Brzosko, Krzysztof Michno

Reżyseria: Krzysztof Michno

Abel Znorko... mizantrop i cynik...
vs
Eric Larsen dziennikarz uzurpator.
To spotkanie na dwa męskie głosy.
Akcja obfituje w zaskakujące zwroty, obnaża rożne ludzkie cechy i konieczność konfrontacji w prawdzie niezbędnej i nieuniknionej. Kolejny przykład znakomitej konstrukcji dramatycznej w propozycji utworu Erica Emmanuela Schmitta...

CZY LUBI PANI SCHUBERTA  

wg: Rafaela Mendizabala
udział biorą: Joanna Stachoń, Grażyna Syrzistie, Anna Zawisza

...Spektakl początkowo odbieramy jako łatwy i przyjemny. Przyjaźń między nauczycielką a uczennicą zdaje się bezinteresowna. Jej autentyczność stawia jednak pod znakiem zapytania pojawienie się trzeciej kobiety – bezdomnej Adeli, miłośniczki Schuberta, którą Crista zaprasza pod swój dach. Atmosfera miłego niedzielnego popołudnia pryska, a Mati zaczyna odczuwać wobec nowo przybyłej nieskrywaną nienawiść.
W tym momencie zmienia się również nastrój całego przedstawienia
Jego bohaterki niosą ze sobą mnóstwo niepokoju – od przeczucia zbliżającej się śmierci, przez wstrząsającą historię Adeli, po bardzo mocne pragnienie akceptacji, z którym musi zmierzyć się Mati. Spektakl ten pozostawia widza z wieloma pytaniami, na które musi znaleźć odpowiedź.
Nie jest to proste.
Natężenie uczuć i emocji, w połączeniu z nawarstwianiem się pytań etycznych i filozoficznych, decyduje o niezwykłości spektaklu. Wybaczamy mu przez to skróty fabularne czy zbytnie przyspieszenie opowieści .
Scena końcowa stanowi mocny, ostatni akord przedstawienia.
Z pewnością nie jest proste, by tak niejednorodną i trudną tematykę ująć w formę teatralną Jeszcze trudniej uczynić to w sposób taktowny, nienachalny i nienużący. W przypadku spektaklu „Czy lubi pani Schuberta” to się udało. Jest wstrząsający, ale nie epatujący cierpieniem. Choć stawia trudne pytania, unika patosu i prostych rozwiązań.
A to nie zdarza się często.

KANTATA NA CZTERY SKRZYDŁA 

wg: Roberta Bruttera
Udział wzięli: Joanna Stachoń, Jakub Brzosko, Krzysztof Michno

Reżyseria: Krzysztof Michno

"Aniele Boży, Stróżu Mój"
Spektakl "Kantata na cztery skrzydła" to opowieść o kobiecie, którą kumulacja życiowych niepowodzeń i przeciwności losu kieruje do odebrania sobie życia. Autorem sztuki jest Robert Brutter ( to pseudonim Andrzeja Grembowicza, autora np.scenariuszy seriali Ranczo i Ekstradycja )
Tragedia kobiety została w spektaklu przedstawiona w dość lekki, nawet momentami humorystyczny sposób. Głównej bohaterce, próbującej targnąć się na własne życie, brakuje odwagi, dlatego dla dodania sobie animuszu, sięga po kieliszek mocnego trunku. Po chwili wypowiada kluczowe dla akcji całego spektaklu słowa: "Aniele Boży, Stróżu Mój", co skutkuje pojawieniem się jej osobistego Anioła Stróża - Amhiela .
Amhiel próbuje przekonać kobietę, że targnięcie się na swoje życie naruszy ład wszechświata. Aby być bardziej przekonującym stosuje różne anielskie sztuczki - złość niebios wyraża grzmotami i z rolą doświadczonego, ale nieco znudzonego swoją "robotą" anioła. W specyficzny sposób wyraża emocje poprzez gesty oraz komizm językowy.
W pewnym momencie nadlatuje drugi, początkujący anioł Beatiel. Ma nowoczesne podejście do rozwiązania zaistniałej sytuacji i burzy schemat powolnej próby rozwiązania problemu przez Amhiela, opierającej się głównie na rozmowie. Kiedy zawodzą wszelkie delikatne sposoby, Amhiel zamienia się z bohaterką ciałami. Poprzez ten dość nietypowy zabieg anioł chce pokazać swojej podopiecznej drugi świat, gdzie trafiają ludzkie dusze. Od złości i nienawiści, poprzez gniew i zobojętnienie, aż po błogość...
"Kantata " pokazuje widzom, jak słabą jednostką jest człowiek. Wystarczy bowiem kilka niepowodzeń życiowych, aby z łatwością zatracił sens istnienia. Utwór niesie jednak ze sobą przesłanie, że warto żyć, wybaczać sobie i innym, oraz że nie jest to wcale tak trudna sztuka. Humor i mądrość osiągają w dramacie doskonałość proporcji, a widzowie mogą wziąć udział w nieziemskiej terapii śmiechem, ciepłem i błyskotliwością.
Po obejrzeniu sztuki trudno nie zastanowić się nad sensem własnego postępowania i naszego całego życia.

ZIMORODEK

wg. Pseudoplatona
Udział wzięli: Joanna Stachoń, Krzysztof Michno, Jerzy Tawłowicz

Reżyseria: Krzysztof Michno

Są to dialogi na wzór i podobieństwo dialogów Platońskich, autorstwo samego Platona wykluczono. Trzy dialogi stały się podstawą spektaklu, w którym wielka filozofia trafia w szarą okolicę wiejskiego czy podmiejskiego sklepu wielobranzowego i tam, jest dokolorowana winem tanim, ale ułatwiającym zrozumienie i tych największych Filozofii ...

OSKAR I PANI RÓŻA

wg: Erica Emmanuela Schmitta
Udział wzięli: Grażyna Syrzistie, Jakub Brzosko

Opracowanie: Maria Jamińska

„Oskar i pani Róża” to opowieść o umierającym chłopcu i jego przyjaźni z wolontariuszką, którą chłopiec nazywa „ciocią”.
Mały pacjent pisze list do Pana Boga. Bardzo to nietypowe pismo, właściwe tylko dla kogoś, kto ma za sobą dramatyczną przeszłość. Oskar jest małym chłopcem, ma dziesięć lat, ale doświadcza rzeczy wykraczających poza obszar zrozumienia nie tylko dziesięciolatków, ale także „zwykłych” dorosłych. Przeważnie jest w szpitalu i czuje się coraz bardziej winny z powodu swojego raka.
Pewnego razu wybrał się z ciocią na spacer po parku. Pani Róża wyznała chłopcu swoją tajemnicę – była kiedyś zapaśniczką walcząca na prawdziwych ringach z prawdziwymi mistrzyniami tego sportu.
Oskar jest już po przeszczepie. Próbuje rozmawiać o śmierci między innymi ze swoim kolegą, Bekonem. Ale tu nikt nie chce mówić o czymś takim. Wyjątkiem jest ciocia Róża.
To ona przyznaje, że operacja się nie udała...

SINUSOIDA

wg Jakuba Brzosko

Udział wzięli: Anna Zawisza, Jakub Brzosko, Krzysztof Michno

Reżyseria: Jakub Brzosko

"Sinusoida"- to spektakl z pogranicza parodii, fantastyki i komedii. Jej akcja umiejscowiona jest w Tatrach, choć do końca widz jest utrzymywany w niepewności co do jej konkretnej czasoprzestrzeni. Spektakl obfituję w niekonwencjonalne rozwiązania sceniczno- scenograficzne. Swym charakterem "Sinusoida" nawiązuję do takich utwórów jak "Bagno" Stanisława Witkiewicza, "Zakopanoptikon" Andrzeja Struga czy "Zakopane. Pępek Świata" Rafała Malczewskiego. Ten eksperyment para teatralny, okraszony muzyką Jana Karpiela Bułecki, ma bawić, ale i edukować, o czym zapewniają bohaterowie: Helena, Mieczysław, Góralski Przewodnik, Tajemnicza Dama, i Duch Gór.  

OPOWIEM CI WIERSZEM

Jeden z wielu wieczorów autorskich naszego Przyjaciela Jurka Tawłowicza którego już niestety z nami nie ma.

3 ETIUDY

Scenariusz, reżyseria, wykonanie: Piotr Kuba Nowotny

Scenariusz monodramu został oparty na „Częstochowskich wierszach” i fragmencie poematu „Fulminant” Cypriana Kamila Norwida, oraz wierszach Osipa Mandelsztama i Leszka Aleksandra Moczulskiego. Jest to zbudowana oszczędnymi środkami aktorskimi poetycka opowieść, próbująca raczej zadać kilka egzystencjalnych pytań, niż szukać nań odpowiedzi.

Dwie Norwidowe rapsodyczne etiudy są dla aktora punktem wyjścia do formuły otwartej i żywej, poetyckiej rozmowy z publicznością, która niekiedy przeradza się w dialog wywodzący się ze słów Norwida, że „poczęło się grać, między widzem i aktorem”... Dlatego też spektakl trwa 40-45 minut, lub...

SCENARIUSZ

wg Piotra Biesa

Udział wzięli: Grażyna Syrzistie, Piotr Bies

 

MAŁA KOZA RZECZNA

Promocja tomiku Beaty Skulskiej Papp

Udział wzięli: Beata Skulska Papp, Grażyna Syrzistie, Anna Zawisza,

Krzysztof Michno

 

TUWIM DLA DOROSŁYCH

 

 

WŁADYSŁAW ZAMOYSKI

 

 

,,Sklep potrzeb kulturalnych"

Antoniego Kroha

 

 

,,Akompaniator"

wg. Anny Burzyńskiej

 

 

,,Obecni... nieobecni"

Przyjaciołom którzy odeszli

 

 

,,Etiuda rewolucyjna,,

 

 

,,Jaś i Małgosia,,

 

 

,,Na jedno kopyto,,

 

 

,,Wojna Postu z  Karnawałem,,

zrealizowany przez uczniów Szkoły Kenara - Grupę Oblicze.

 

 

bottom of page